Kotkan - Haminan seudun koulutuskuntayhtymä

Etelä-Kymenlaakson ammattiopisto on yli 6000 opiskelijan monialainen oppilaitos. Oppilaitos järjestää ammatillista peruskoulutusta 2380 opiskelijalle Kotkassa ja Haminassa. Ammatillista aikuiskoulutusta ja oppisopimustoimintaa järjestetään joustavasti työelämän tarpeiden mukaisesti. Opiskelijoita aikuiskoulutuksessa ja oppisopimuskoulutuksessa on noin 4300, joista tutkintoon johtavassa koulutuksessa on 1300 opiskelijaa. Ekamin Rannikkopajat järjestää nuorten työpajatoimintaa seudun nuorille Kotkassa, Haminassa, Pyhtäällä, Miehikkälässä ja Virolahdella vuosittain noin 200 nuorelle.

Etelä-Kymenlaakson ammattiopiston tavoitteena on vastata seudun työelämän osaamisen kehittämiseen. Seudullisena toimijana ammattiopisto suuntaa toimintaa samoihin painopistealoihin, joihin alueella panostetaan alueen kehittämiseksi työvoima- ja elinkeinopolitiikassa.

Etelä-Kymenlaakson ammattiopisto järjestää ammatillista peruskoulutusta 24 ammatilliseen perustutkintoon, talouskouluopetusta, ammattistarttikoulutusta, maahanmuuttajien ammatilliseen koulutukseen valmentavaa koulutusta sekä erityisopetuksena järjestettävää valmentavaa ja ohjaavaa koulutusta. Aikuiskoulutuksen tarjonnassa on edellä mainittujen lisäksi 30 ammattitutkintoa ja 8 erikoisammattitutkintoa. Yhteistyöverkostomme mahdollistaa yli 100 erilaisen ammatillisen tutkinnon tarjonnan. Oppisopimuskoulutuksena voidaan järjestää myös sellaisia tutkintoja ja koulutusta, jotka eivät ole Etelä-Kymenlaakson ammattiopiston koulutustarjonnassa.

Kuntayhtymän hallinto

Koulutuskuntayhtymän ja Ekamin omistajina ovat seudun viisi kuntaa, Hamina, Kotka, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti. Koulutuskuntayhtymän toiminta on alkanut vuonna 2006. Kuntayhtymän ylintä päätäntävaltaa käyttää kuntien valitsema yhtymäkokous. Toimeenpanovaltaa käyttää yhtymähallitus, jossa on kymmenen jäsentä. Yhtymähallituksen puheenjohtajana toimii Pekka Mättö Kotkasta ja yhtymäkokouksen puheenjohtajana Ville Virtanen Haminasta. Koulutuskuntayhtymän johtajana toimii Juha Reivilä, joka on samalla Etelä-Kymenlaakson ammattiopiston rehtori.

Etelä-Kymenlaakson ammattiopiston talousarvion vuonna 2011 on 34,8 miljoonaa euroa. Henkilöstöä on 400, joista opetus- ja työpajatoiminnan henkilöstöä on 310. Etelä-Kymenlaakson ammattiopiston hallinnollinen keskus on Kotkassa Kotekolla.

Toiminta-ajatus

Koulutamme osaajia työelämän tarpeisiin, tuemme yksilön kehittymistä sekä osallistumme elinkeinoelämän kehittämiseen.

Visio

Olemme ammattiosaamisen innovatiivinen edelläkävijä, vahva kouluttaja ja alueellinen vaikuttaja.

Strategiset päämäärät

  • Takaamme laadukkaat koulutus- ja kehittämispalvelut. Tarjoamme valmiudet työelämään ja jatko-opintoihin.
  • Osallistumme aktiivisesti työelämän ja alueen kehittämiseen.
  • Ennakoimme aktiivisesti toimintaympäristön ja työelämän muutoksia. Kehitämme toimintaamme asiakaslähtöisesti.
  • Luomme tuloksellisuuteen ja kehittymiseen motivoivan yhtenäisen johtamis- ja toimintakulttuurin.
  • Huolehdimme osaamisesta, työhyvinvoinnista ja työympäristöstä.
  • Pidämme taloutemme ja toimintaresurssimme tasapainossa.

Ekami ja Kotkan - Haminan seudun koulutuskuntayhtymä tunnuslukuina

  • toimintatuotot: 34,8 milj. euroa (TA 2011)
  • toimintakulut: 31,8 milj. euroa
  • toimintakate: 2,9 milj. euroa
  • vuosikate: 2,8 milj. euroa
  • tulos: 1,5 milj. euroa
  • henkilöstö: 400
  • opiskelijoita ammatillisessa peruskoulutuksessa:
  • opiskelijoita aikuiskoulutuksessa: keskimäärin 700, 156 000 opiskelijatyöpäivää, 4500 vuodessa
  • oppisopimusopiskelijoita: keskimäärin 500, vuodessa 1000
  • Nuorten työpajat: nuoria työpajoilla 200